Letenky do Los Angeles za 5 400 Kč, Tel-Avivu za 426 Kč, Rio de Janeira za 6 642 Kč, Tokya 5 718Kč, Sydney za 12 416 Kč a mnoho dalších. Lidé se mě stále ptají, jak a kde takové letenky hledám. Tak tu je veškeré mé know-how.
1) Portály s nabídkou akčních letenek (všechny akční letenky (agregátor z webů akcniletenky.com, cestujlevne.com, honzovyletenky.cz, happyfly.cz atd relevantní pro ČR najdete zde ). Letenky za opravdu někdy až směšné ceny jsou v nabídce obvykle z několika důvodů.
– Chybný tarif, kdy např. chybí palivový příplatek (takové letenky mají často nějaký “divný” přílepek, kdy je např. let tam: PRG-JFK , zpět: JFK-PRG-TLV (Praha – New York – Praha – Tel-Aviv). Nebo tam: WAW-LHR-LAX , zpět: LAX-LHR (Varšava – Londýn – Los Angeles, Los Angeles – Londýn). Velmi často tyto letenky ani nemají počátek či konec v Praze (ČR). V takovém případě vám může pomoci přečtení tohoto příspěvku.
– Volná místa v charterovém letu. Cestovní kanceláře mají často nevyužitou kapacitu letu. Tuto pak nabízí za zajímave ceny v podobě “last minute” letenek. Odlety jsou často z Mnichova či Frankfurtu (ale nejeďte tam, když pak můžete letět na Maledivy za 6 800 Kč).
– Třetím důvodem může být akce dopravce obvykle k nějakému výročí, otevření nové linky atp.
Velkou nevýhodou takovýchto nabídek často bývá velmi krátká životnost takovýchto tarifů. Bohužel často když na nabídku narazíte, už neplatí. Pokud máte to štěstí že je Tarif aktuální a chcete ho využít, vždy plaťte ihned pomocí platební karty. Při platbě převodem nemusí dojít tak rychle k začtování a vy takovou letenku nezískáte!!
Veškeré nabídky akčních letenek ze všech českých letenkářských webů najdete na této stránce.
Zahraniční portály:
Fly4free.com – zřejmě největší chrlič akčních nabídek letenek a dalších travelhacků na internetu. Co nenajdete tam, nenajdete asi nikde. Nevýhodou může být pro některé anglické prostředí a také to, že je toho tolik, že se v tom nikdo nemá náladu hrabat.
Secret flying: Evropské tipy, Severoamerické tipy, Asijské tipy,
Rushflights: Rushflights
Polsko: Fly 4 free pl, Loter, Mleczne Podroze
Německo: Urlaubsdealer errorfare, Urlaubspiraten, Exbir, Travel-cheaper, Travelox, My dealz, Travel dealz
Slovensko: V letenky, Kade tade
Itálie: Piratin viaggio, Zingarate (forum), The passenger (umírající:(
Holandsko: Flight guru, Ticket spy
Francie: Offres lowcost, Holiday guru
Španělsko: Lowcost ofertas
Chorvatsko: Putoholicari,
Finsko: Lentodiilit
USA: The flight deal, (Airfare watchdog)
2) Vyhledávače letenek a jak s nimi pracovat
Často však chceme či potřebujeme letět do destinace, kam zrovna žádná akce není. V tom případě je nutné najít nejlevnější (ideální) letenky do různých destinací dle našeho zadání.
Pro tyto případy využívám
– pro lety s nízkonákladovými společnostmi (Ryanair, Wizzair, EasyJet, Jet2 atd.)
Azair.cz – je designem trochu spartánský vyhledávač letenek nízkonákladových společností. Pokud ale překousnete jeho ne příliš líbivý vzhled, nabídne vám letenky za skvělé ceny. Jeho výhodou je, že ho stvořili šikovné české ruce a tak pro vaše výlety můžete jako místo odletu nastavit nejen jednotlivá česká letiště (PRG, BRQ, OSR), ale i příjemnou možnost “česko a okolí”, kde se vám systém jako odletová letište nabídne letiště, které lze snadno dosáhnout z ČR např. autobusem nebo vlakem). Další výhodou je možnost napsat do kolonky destinace Slovo “kamkoli” a systém vám nabídne lety do všech destinací a výsledky seřadí podle ceny. Můžete se nechat inspirovat cenou. Milán, Barcelona či Londýn vás často vyjde i za méně než 1 000 kč za zpáteční letenku např. z Brna.
Aplikace je online a je zdarma. Jen, pokud vám nabídne let, můžete si ho zakoupit přes odkaz a tím přispět např. 150 kč na její tvorbu.
Můj tip: Zpáteční lety (pokud nepotřebuji odletět i přiletět na stejné místo) vyhledávám jako dvě samostatné (jednosměrné) letenky. Např. jsem z Brna a chci letět na víkend do Tel-Avivu. Do Prahy a do Vídně jsem schopen i ochoten dojet. Budu tedy vyhledávat jednu letenku z Prahy či Vídně do Tel Avivu a druhou z Tel-Avivu do Prahy či Vídně. Pokud bych dal zpáteční z obou měst, systém by nalezl pouze lety které začínají i konči ve stejném městě.
Např. Chci letět 27.1. Do Tel Avivu a chci být zpět 30.1. Existují lety PRG-TLV za 1200 Kč či VIE-TLV za 3500 Kč a nazpět TLV-PRG za 3 500 Kč či TLV-VIE za 1 200 Kč. Pokud bych hledal pouze zpáteční lety, systém by nalezl dva zpáteční lety v celkové ceně 4 700 Kč. Když ale budu hledat dva samostatné lety, naleznu možnost, jak mít zpáteční letenku za 2 400 Kč. Jen je třeba odlétat z Prahy a přiletět do Vídně. Potom se jen dopravím z Vídně autobusem za 500 kč a jsem doma.
Azuon – Je software, který je nutno stáhnout do počítače (desktopová aplikace). Bohužel není zdarma, stojí 23 Eur/rok. V demomódu, který neumožňuje využívání všech možností softwaru (např víc přestupů než jeden) ho však můžete používat zdarma. Osobně Azuon využívám pro inspiraci, kdy chci nalézt levné destinace.
Na rozdíl od Azair.cz si můžete jako destinaci navolit např. ostrovy ve středozemním moři, pobřeží středozemního moře, jižní německo, evropské metropole atd. Můžete také volit letiště v radiusu xxx km od místa odletu i příletu. Pokud tedy bydlíte v Brně (BRQ) a chcete odlétat z letišť do vzdálenosti 250 km, systém vám nabídne možnosti Linz (LNZ), Praha (PRG), Vídeň (VIE), Bratislava (BTS) a Ostrava (OTS). Můžete samozřejmě odstranit ty, kam by vám cesta zabrala neúměrně času a peněz, v tomto případě bych vyřadil Linz. Tyto letiště pak navolím v Azair.cz.
Azuon však na rozdíl od Azair (vyhledává zpravidla pouze lety po Evropě) funguje celosvětově, pokud tedy hledáte letecké spojení mimo Evropu, Azuon je určitě vynikající pomocník.
Pro inspiraci také můžete využít další český vyhledávač kiwi.com, který si ale ke každé letence přirazí nějaké to procento.
Pro lety s klasickými leteckými přepravci (ČSA, Lufthansa, KLM, Emirates atd.)
Matrix.itasoftware.com – Matrix (patřící pod křídla Google) je vynikající nástroj na vyhledávání letenek klasických leteckých společností. Při vyhledávání můžete zadat buď přesná data (+- 2 dny) nebo si můžete nechat nabídnout kalendář nejlevnějších spojení, kdy zadáte datum odletu a uvedete počet dní (v jakémkoli rozptylu), jak dlouho chcete v cílové destinaci zůstat. Výhodou je, že můžete hledat i lety nejen do jednoho célového letiště, ale i na blízká letiště (např. chcete do Kalifornie a je vám jedno zda to bude Los Angeles nebo San Francisco). Bohužel jsem zjistil, že když zadáte vícero možností najednou, systém v takovém případě nenachází nejlevnější lety. Proto když chci hledat lety na vícero letišť, mám otevřeno více oken, vždy s jen jednou destinací (předtím se však inspiruju blízkýma letištěma, které mi systém nabídne).
Pro ověření nejlevnějšího tafifu pak zkusím jiné vyhledávače, zda nenajdou ještě něco lepšího. Občas se jim zadaří a proč neušetřit pár set až tisíc za pár minut. tyto vyhledávače naleznete dole pod čarou.
Přímo ve vyhledávači Matrix si letenku koupit nemůžete, pro zakoupení využijte buď přímo stránky letecké společnosti, případně další možnosti, jako jsou hipmunk.com, Expedia.com či Orbitz.com
p.s. v případě velkých obchodníků jako je např. Expedia s může stát, že budou rozdílné ceny na jednotlivých koncovkách (např. na .com budou letenky dražší než na .de), případně že budou i různé ceny podle toho, odkud jste připojeni.
Pro USA:
Především pro cestování po Spojených státech se vám může hodit vyhledávač Skiplagged.com, který se přímo zaměřuje na vyhledávání letenkek s “přílepkem” (v angličtině “hidden City ticketing”).
Kromě klasických dopravců operují na Americkém trhu tyto společnosti (odkazy směřují na trasy společností):
Allegiantair.com – Operuje své lety pouze po území USA včetně Havaje.
Jetblue.com – Létá mezi důležitými městy severovýchodu, jihovýchodu a západu USA, Karibiku, některých měst v Mexiku, Střední a Jižní Americe.
Southwest.com – Spojuje významná města USA a země Střední Ameriky a Karibiku.
Westjet.com – Je společnost založená v Kanadě a proto na rozdíl od výše zmíněných létá krom USA, Střední Ameriky včetně Karibiku také do Kanady.
Hawaiian – spojují USA, Havajské ostrovy a Jihovýchodní Asii a také Austrálii (Sydney) či Tahiti.
Pro cesty z USA do Jižní Ameriky:
LAN, – Spojuje všechna důležitá města na kontinetech Severní a Jižní Ameriky.
Jihovýchodní Asie a Austrálie:
Air Asia – Ryanair východu
Jetstar – Nabízí lety mezi (Jiho)Východní Asií, Austrálií, Novým Zélandem a Hawajem.
Tiger Airways – Vnitrostátní lety po Austrálii a Jihovýchodní Asii.
Afrika:
Fastjet – jsou první nízkonákladovou společností v Africe se základnou v Tanzanii. Vnitrostátní lety začínají na na ceně 20USD. Spojuje Tanzánii, Ugandu, Zambii, Zimbabwe a Jižní Afriku.
Další zajímavé zdroje:
Zdroje, které využívám především pro ověření tarifu nalezeném díky matrix.itasoftware.com (viz výše).
www.google.com/flights – Standardní vyhledávač letenek od Googlu. Pokud nemáte s vyhledáváním letenek moc zkušeností, je toto pro vás dobrá volba
www.hipmunk.com – Dokáže najít lety i v destinacích, kde si jiné vyhledávače zlámou zuby a tváří se, že letiště vůbec neexistují.
www.skypicker.com – skypicker je brněnský startup. Má sexy grafické rozhraní, možnost volit letiště dle zemí a oblasti. Bohužel nedokáže najít všechny spoje a v porovnání s azuon neobstojí.
www.kayak.com – osobně moc nevyužívám, ale vám se může hodit
www.skyscanner.com – to samé jako kayak.
Zdravím, přečetla jsem si na tvé stránce mnoho článků, ale pořád jsem se nedostala na lepší cenu. Vím a je mi jasné že to také záleží na daném měsíci, dnu a dalších věcech. Ale měla bych namířeno někdy v červnu do Los Angeles a chtěla bych najít co nejlevnější letenku, nejlépe tam i zpět (tam – červen, zpět – září).
Za případnou radu mockrát děkuji
co jsem tak zběžně hledal, našel jsem nejlevněji na zadané ermíny z Prahy za cenu kolem 19 500 Kč. Prázdniny, sezóna, 3 měsíce pobytu, to vše žene cenu nahoru.
Moc pěkné shrnutí. K tomu USA jsem teď našla letenkydousa.net Tam se dají sehnat docela dobré lety do New Yorku. Bohužel mi nesedí termín. Potřebuji to na druhý týden v srpnu. LAN jsem vůbec neznala. Díky za tip, určitě se bude hodit. Zdá se ceny jsou dobré.