Izrael

izrael-a-okupovana-uzemi

Izrael

izrael-a-okupovana-uzemiCestopisy: Čtyřdenní pánská jízda ; Izrael ve dvou na dva dny

 

Akce, která by vás mohla zajímat

Expedice Island a Faerské Ostrovy 2020

Země na blízkém východě slavná svou biblickou minulostí a známá svou konfliktní přítomností, země s charisma, které nemá na celém světě srovnání.

Izrael přes svou malou rozlohu – 20 770 km2 (asi jako Morava) nabízí neobvykle rozmanité biogeografické oblasti – od Negevské pouště na jihu (která zabírá téměř 2/3 rozlohy) přes pahorkatý střed a Galil po hornaté prostředí Golanu na severu s pohořím Chermon (2 814 m n.m.), který v zimních měsících pokrývá sníh a je využíván k lyžování. Naopak nejnižším bodem Izraele je se svými –412 m hladina Mrtvého moře, které je zároveň nejníže položeným suchým místem na Zemi.

Okolní země
Izrael sousedí se čtyřmi zeměmi, na severu
s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na (jiho) východě s Jordánskem a (jiho) západě s Egyptem. Zatímco s Egyptem i Jordánskem jsou diplomatické vztahy stabilizované a hraniční přechody jsou průchodné, s Libanonem a Sýrií je Izrael ve válečném stavu a není možné z těchto zemí přicestovat ani do nich vycestovat. Pri pozemním opuštěn

Obyvatelstvo
Izraelci jsou otevřený a veselý národ který se pravidelně umisťuje na předních místech v průzkumech
o nejštastnější národ planety. Z přepisu rozhovoru mezi bývalým prezidentem USA Georgem Bushem st. a bývalou ministerskou předsedkyní Izraele Goldou Meierovou jistě pochopíte proč. „Goldo, máme problém se zabezpečením země a potřebovali bychom pomoc. Rádi bychom, kdybyste nám mohli poskytnout dva vaše generály, generála Rabina a generála Baraka“ volá z Bílého domu G. Bush st. a Golda Meierová na to odpoví „to by neměl být problém, Georgi, na oplátku bychom ale zase my potřebovali dva generály od vás.“ G. Bush st. se překvapeně zeptá „A které dva generály byste právě vy od nás chtěli?“ Na to G. Meierová odpoví “General motors a General Electrics.“

Z celkových 8 100 000 obyvatel Izraele je 6 100 000 Židů, 1 600 000 Arabů, zbytek tvoří ostatní národnosti (Drůzové, Beduíni a další).
Několik nej zajímavostí: Izrael má nejvyšší procento populace s vysokoškolským vzděláním, nejvíce muzeí, vědeckých spisů a technologických start-upů na obyvatele.

Jistě vás nepřekvapí, že má, per capita, též nejvyšší rozpočet na obranu.

Co vám Izrael může nabídnout?
Izrael jako politický útvar byl založen na základě rezoluce OSN 14. 5. 1947, ovšem jeho historie sahá až do dávných dob starověku, což charakterizuje i současnou tvář země, kde se historie mísí se současností.

Charakter místa také významně určuje jeho poloha na průsečíku Afriky a Asie, šlechtěná obchodními karavanami a mísením kultur a národů v dobách mírových a pro svůj důležitý náboženský charakter bylo území Izraele také místem mnoha bojů a terčem útoků. To pokračuje i v novodobé historii a Izrael je od svého vzniku ve válečném či pohotovostně válečném stavu se svými sousedy a na klidu nepřidá ani stále nedořešená situace palestinského území.

Přírodní krásy – V Izraeli se nachází několik míst které by určitě neměly uniknout vaší pozornosti. Především to je Mrtvé Moře, jedno z nejslanějších jezer světa, Ramonský kráter – jeden z největších kráterů světa s délkou přes 35 km v prostředí Negevské pouště, podmořský korálový svět Rudého moře, přírodní rezervace Ein Gedi v Judské poušti nedaleko Mrtvého moře, přírodní rezervace pohoří Carmel, termální prameny poblíž Tiberias.
Top 5 oblastí přírodních krás

Hora Carmel – místo kde se mísí příroda a kultur
Mrtvé moře & Ein Gedi –
Oblast jezera Tiberias
Ramonský kráter a okolní Negevská poušť
Podmořský svět Rudého moře

Kulturně-historický fond – Díky své národnostní rozmanitosti a kulturní rozmanitosti lze poznat obyvatele i různým způsobem. Na severu jsou Drúzské vesnice, lze se ubytovat v kibucech a poznat tak život v těchto osadách s komunistickým způsobem života a správy a též ve stanech Beduínů v Negevské poušti. Caesarea , národní park Beit Shean, Massada, Jakobův Brod, Jericho (Tel Jericho) – Hora pokušení, Wadi qelt, Jeruzalém, Betlém a také Hebron, Nábulus, Tiberias, Akko, Beer-Sheva to vše a ještě mnoho dalšího naleznete v Izraeli.
Top 5 kulturně historických míst

Jeruzalém & Betlém
Jericho
Caesarea
Jákobúv Brod

Moderní život – I přes svou historickou hrdost a přírodní krásy je Izrael vstřícný i k lidem, pro které je život jedna velká párty. Ti by rozhodně neměli minout především Tel-Aviv, dobře jim však bude i v Eilatu, který je jedno velké nákupní a zábavní centrum či např. ve městě Netanya, přezdívané izraelské Rímini.
Pokud půjdete v Izraeli zapařit, rozhodně si dejte na čas. Když přijdete do podniku na desátou, bude v něm celkem prázdno a můžete nabýt dojmu, že už jdete pozdě nebo se jedná o nějaký hodně nepopulární podnik. Ovšem opak je pravdou a klub teprve začínají zaplňovat první nedočkavci. Brzký příchod má jednu velkou výhodu – máte ty nejlepší místa. Je také záhodno, vzít si s sebou dostatek peněz, abyste už po prvních dvou drincích nezůstali na sucho.
A už zbývá vědět jen jedinné, Izraelci nepijí “na zdraví”, ale “na život” a to je “Le chaim!”
Top 5 míst carpe diem

Tel-Aviv
Tel-Aviv
Tel-Aviv
Tel-Aviv
Eilat
Podnebí
- je ruku v ruce s biodiverzitou
velmi různorodé. Pro zimní měsíce (listopad-březen) jsou charakteristické prudké nárazové srážky, které mohou být ve vyšších polohách sněhové (Jeruzalém a Golany). V tomto období nejsou záplavy ničím výjimečným záplavy a v jižních částech země se též zaplňují vádí. Denní teploty se pohybují od -10°C na severu země po +20°C v Eilatu, ovšem v noci se mohou i v jižních částech země dostat i k -5°C, výjimečně méně.
Léta (duben-září) jsou v Izraeli velmi suchá, teploty se v severních čístech země pohybují v průměru kolem 30°C, v jižních částech země (Judská a Negevská poušť) teploty často výrazně překračují 40°C.
O městech a místech:
Tel-Aviv - Jaffo
tel avivska plaz israel– metropole evropského střihu se nachází na břehu středozemního moře a jeho hlavní (turistickou) dominantu tvoří téměř 14 km dlouhé pobřeží, které je navíc západním směrem, každý den si tu tedy můžete užívat výhled na do moře zapadající slunce. Tel – Aviv nabízí bohotý kavárenský a noční život. Pro blízkovýchodní nákupy všeho druhu určitě navštivte karmelský trh (ovoce, zelenina, věci do domácnosti, oblečení, sluneční brýle atd.), pro nákupy klasické pak např. Dizengoff centre.
Jaffo je bývalé arabské přístavní město, které spolu s Tel – Avivem tvoří dvouměstí. Jeho jádro je historické a na rozdíl od moderního Tel – Avivu v něm dříme ještě trocha toho dobrého Genia loci. Za návštěvu kromě restaurací stojí i bleší trh, kde mnohdy naleznete opravdové perly.

Virtuální prohlídka: Ranní Tel-Aviv

Jednodenní výlety: Caesarea (Kisarya) – bývalý Římský přístav, Bat-Yam – krásná pláž, Jeruzalém

Jeruzalém
mesita al aqsa chramova hora jeruzalem izrael – historické, biblické město, kolébka tří monoteistických náboženství a místo, kde se tato náboženství prolínají do dnešních dnů. Srdce a charakter tvoří Staré město, které je obklopené hradbami, je rozděleno na 4 části: arménskou, křesťanskou, muslimskou a židovskou. Naleznete zde mj. Zeď nářků, Křížovou cest a Chrám Božího hrobu a Chrámovou horu, na které se tyčí Skalní dóm a mešita al-Aqsa. Téměř všude jsou uličky lemované obchůdky, kde můžete zakoupit jak věci denní potřeby, tak turistické artefakty. V každém případě je však potřeba smlouvat!

Před zdmi Starého města najdete např. muzeum holokaustu – Yad Vashem, Zoologickou zahradu s příznačným názvem Biblická zoo, Olivetskou horu odkud se vám naskytne nejznámější a nejhezčí pohled na Staré Město, za zmínku také jistě stojí čtvrť Mea Shearim, která jako by vypadla z 18. století.
Pokud si chcete od tíhy kultury odpočinout, pak nejlépe ani vně, ani uvnitř ale pod Starým Městem, kde se nacházejí Zedechiášovy jeskyně – 20 000 m2 plochy, až 15 metrů vysoké, a to vše v průměru 9 metrů pod chodníky a domy arabské části Starého města. Vchod do jeskyní najdete asi 200 metrů východně od Damašské brány z vnější části hradeb.

Polední Jeruzalém:

Jednodenní výlety: Betlém, Jericho, Nabulus, Ein Gedi a Mrtvé moře

Negevská poušť
izrael negevska poust – je oblast začínající přibližně 40 km jižně od Tel-Avivu a Jeruzaléma a končící na březích Rudého Moře, která svou rozlohou zabírá těměř 2/3 rozlohy Izraele. Hlavním městem oblasti je Beer – Sheva, která však není hlavní turistickou atrakcí oblasti. Není bez zajímavosti, že v Negevu se daří vinné révě a jsou zde známé izraelské viniceTishby poblíž Sde Boker, Barkan při Mitzpe Ramon a především vinařství Carmel na Ramat Arad.
Eilat
eilat plaze nakupy izrael – přímořské a přístavní město v Akabském zálivu historicky mnoho nenabízí, vynahrazuje to však podmořským světem Rudého Moře, které dle mnohých osobností, které tráví více času pod vodou než nad ní, patří spolu s oblastí Malediv k nejkrásnějším podmořským oblastem světa.

I neplavci si zde můžou užít podmořských krás, a to buď v podmořské observatoři, nebo v podmořské restauraci.

Jednodenní výlety: Petra (Jordánsko), Taba (letovisko v Egyptě)

Mitzpe Ramon
izrael levne mitzpe-ramon– městečko uprostřed Negevské pouště je umístěno na vrcholu Ramonského kráteru. Kráterem se však pouze nazývá, nevznikl po nárazu meteoritu, ale díky erozi. Pro město jsou charakterističtí kozorožci a je výborným výchozím bodem pro treky do pouště např. přávě po úbočí Ramonského kráteru.

Jednodenní výlety: Sde Boker, Jednodenní treky do pouště

Západní Břeh
– je palestinské území, jež se nachází přibližně v místech historických území Judea a Samaří, a na rozdíl od pásma Gazy je pro turisty přístupné. Území má rozlohu 5 628 km2, má hornatý charakter a suché klima. I přes svou relativně malou rozlohu se zde nachází mnoho míst a měst, která by neměla uniknout vaší pozornosti. Betlém, Jericho, Nabulus, Hebron a Hora pokušení, Wadi Qelt či klášter Mar Saba mezi ně definitivně patří.
Betlém
izrael levne betlem– se nachází asi 10 km jižně od Jeruzaléma ve kterém žije příbližně 30 000 obyvatel a které ročně navštíví asi 2 000 000 turistů. Je to město, které je pro svou historii pevně spjato s křesťanstvím. Přímo v centru Betléma se nachází chrám narození Páně a náměstí před chrámem je dějištěm mnoha náboženských slavností. Od roku 1995 je Betlém plně pod palestinskou správou.

Jednodenní výlety: Jeruzalém

Jericho
jericho nejstarsi mesto svetanejstarší kontinuálně obývané město světa se nachází asi 40 km východně od Jeruzaléma. I přes své stáří nemá moderní Jericho staré město a není ani centrem turistického ruchu. To se odráží zejména v pohledu místních lidí na turisty, které pro ně jsou spíš zajímavost než zdroj peněz. Může se vám stát, že vás dělníci na stavbě pozvou na čaj o čtvrté. V blízkosti Jericha se nachází Hora pokušení s řeckým ortodoxním kostelem vybudovaným na skále a další Wadi-Qelt.

Jednodenní výlety: Ein Gedi a Mrtvé moře

Nazareth
nazareth biblicke mesto– město na úpatí Galileje je podobně jako Betlém v očích turistické veřejnosti determinován svou křesťanskou historií. Jeho obyvatelé jsou téměř výhradně Arabové a ti jsou ze 70% muslimové a 30% křesťané. Staré město je v porovnání s tím v Jeruzalémě poklidné, věci na trzích mají obvykle cenovky a nejsou na rozdíl např. od Jeruzaléma nabízeny za přemrštěné ceny. Určitě si nenechte ujít Baziliku zvěstování, která vás v současné podobě jistě překvapí svou moderní architekturou.

Jednodenní výlety: Tiberias, Akko, hora Gavor a okolí

 

Vodstvo:
V Izraeli se nachází dvě významná jezera – Galijejské jezero a Mrtvé moře a dvě moře – Středozemní moře a Rudé moře. Všechna tato vodstva se také někdy nazývají “čtyři moře”. Dále se zde nachází pouze několik menších řek, Jordán, která vzniká na soutoku tří říček v Chulském údolí a je známa pro náboženskou důležitost v křesťanství.
Galilejské jezero
- zvané též Genezaretské jezero či Kineret je největší
sladkovodní jezero v Izraeli (8×13 km) a zároveň nejníže položeným sladkovodním jezerem na světě (-212 m). Teplota vody se pohybuje od 17°C v zimě po 28°C v létě. V okolí jezera je mnoho historických zajímavostí, města Tiberias či hora Tavor. V roce 2011 byla otevřena 64 km dlouhá cesta zvaná Ježíšova cesta od Galilejského jezera do Nazaretu.
Mrtvé moře
- je bezodtokové jezero na hranici mezi Izraelem
mrtve more izrael
animace se spustí kliknutím na obrázekfoto: Ruben Lang

a Jordánskem. Je jedním z nejslanějších jezer světa (salinita 33,7% (středozemní moře 3,75%)), nejníže položeným jezerem na světě a jeho břehy jsou zároveň nejníže položeným odkrytým místem na Zemi (-412m).

Díky svým vlastnostem je pobyt ve vodě využíván pro léčení kožních chorob a v kombinaci s podnebím i k léčbě dýchacích obtíží, především astmatu. Příznivě též působí na kardiovaskulární systém, revma, zažívání a nervovou soustavu.
Oblast Mrtvého moře nabízí 330 slunečních dní v roce a díky 3 faktorům je zde delší pobyt na slunci méně zdravotně závadný než jinde.
1) Filtrační efekt větší vrstvy atmosféry
2) Vrstva výparů z vod Mrtvého moře
3) Spíše silnější vrstva ozónu v oblasti

V Mrtvém moři se nachází 21 různých minerálů a 12 z nich se nenachází v žádném jiném moři. Voda v něm má takovou hustotu, že je lidské tělo v jeho vodách nadnášeno. Ve vodách Mrtvého moře nežijí žádní živočichové, přesto není úplně bez života, i v těchto drsných podmínkách žije několik druhů bakterií. V okolí vyvěrají sirné prameny.

Rudé moře
- omývá nejjižnější cíp Izraele v délce
11 km. Akabský záliv Rudého moře je jedním z nejsevernějších a pro Evropany nejnáze dosažitelných korálových moří. Navíc Akabský záliv v Rudém moři patří mezi nejkrásnější korálová moře a je vyhledávanou destinací potapěčů z celého světa pro krásu podmořského světa a také množství vraků lodí ke kterým se lze potápět.

Je charakteristické poměrně vysokou salinitou způsobenou minimálním množstvím srážek, nízkým množstvím přítoků z řek a zároveň vysokými výpary. Moře se v období rozmnožování sinic Trichodesminum erythraeum zbarvuje do červena, tak získalo své jméno. Přímo v Eilatu se nachází podmořská restaurace, kde si můžete vychutnat kávu či jídlo a obdivovat úžasný podmořský svět za oknem a nedaleko Eilatu směrem k Egyptským hranicím je podmořská observatoř, kde opět suchou nohou můžete obdivovat krásy podmořského světa. Je zde také množství potápěčských škol, ve kterých můžete absolvovat potápěčské kurzy a nebo, pokud je již máte, si můžete vypůjčit výzbroj a výstroj.
prum teploty rudeho more v Eilatu

Středozemní moře
- tvoří severozápadní hranici
Izraele v délce téměř 200 km. Je relativně klidné a většinou s pozvolnými vstupy do vody.
Průměrné teploty vody
izrael prumerne teploty str more v Tel Avivu

 

Doprava:
Doprava do Izraele
Izrael je díky svému geopolitickému umístění dostupný téměř výhradně letecky. Z ČR má pravidelné linky na trase Praha – Tel Aviv ČSA, polonízkonákladové Smartwings a dále dvě nízkonákladové společnosti Wizzair a flyUP.

Z blízkých letišť lze ještě zmínit Vídeň (Air Austria a Air Niki), Budapešť (WizzAir, zajímavé ceny má též AirSerbia), Katowice (WizzAir). Ceny letenek se společností WizzAir se pohybují již od 1 200 Kč (v průměru však kolem 4 000 Kč) – zpáteční letenka (s příručním zavazadlem).

Informace o mezinárodním letišti v Tel – Avivu najdete zde.

Doprava po Izraeli
Doprava v zemi je charakterizována náboženskou rozmanitostí a tím i danými dny odpočinku, které mají musimové v pátek, Židé v sobotu a křesťané v neděli. I přesto, že na většině Izraele v sobotu (od pátečního do sobotního večera) nejezdí hromadná doprava, po Západním břehu, či z Haify do Nazarethu se dostanete, neboť linky jsou operovány muslimy (v případě prvním) či křesťany v případě druhém. Mezi velkými městy je díky tzv. šerutům snadná možnost cestovat i v sobotu (Tel-Aviv, Haifa, Jeruzalém, Beer-Sheva), avšak ostatní destinace jsou v sobotu zcela bez veřejné dopravy. To byste měli mít na paměti zejména, pokud např. odlétáte z Izraele v pátek večer, v sobotu či v neděli dopoledne.

Hromadná doprava:
Meziměstská doprava:

vlaky-v-izraeliVlaky: Vlaková doprava obsluhuje zejména sever země, je také hojně využívána při dopravě z Ben Gurionova letiště, kde má vlak zastávku přímo u terminálu 3. Vlaky jsou čisté, přesné a vybavené wi-fi (zdarma). Jejich nevýhodou však je, že mají často zastávky daleko od center měst. Jízdné se platí v pokladnách nebo prodejních automatech před započetím cesty. Je možné platit kartou. Jízdenku uschovejte! – slouží k opuštění přepravního prostoru v cílové stanici. Pro více informací a jízdní řády navštivte web izraelských drah, který najdete zde.

 

Autobusy: jsou nejvyužívanější a nejrozšířenější veřejnou dopravou v Izraeli. Např. mezi Tel-Avivem a Jeruzalémem jezdí spoje každých 9 minut. Stejně jako ve vlacích je i v autobusech wi-fi připojení zdarma. Střed a Jih Izraele je operován relativně dobře, pokud však chcete procestovávat sever (Galil a Golany), je vhodné si vypůjčit auto. Jízdné se platí u řidiče před započetím cesty, platba pouze v hotovosti. Ve větších stanicích s terminálem je možno koupit lístek u okénka a platit kartou. Web pro vyhledávání meziměstských autobusů v Izraeli naleznete zde. Web autobusové společnosti Egged najdete zde, společnosti Metropolin obsluhující zejména jižní část země zde.

 

Šeruty: Jsou minibusy pro 10 cestujících obsluhující frekventované trasy. Na rozdíl od ostatních druhů doprav jezdí i v sobotu, proto se i v sobotu snadno pohybovat mezi i když ostatní je doprava mimo provoz – linky ovšem spojují pouze některé destinace! Jízdné se platí v hotovosti u řidiče zpravidla na konci cesty.

 

Letecky: je možno v Izraeli cestovat na trasách Haifa – Eilat, a Tel-Aviv – Eilat, kdy v Tel – Avivu lze využít i letiště Sde Dov, které se nachází v severním Tel – Avivu v podstatě přímo na pláži. Ceny jsou velmi variabilní ale jen při troše štěstí můžete letět za cenu jen o pár šekelů vyšší než cestovat autobusem (Haifa – Eilat 45 USD, Tel-Aviv (Ben Gurion) – Eilat 25 USD, Tel-Aviv (Sde Dov) – Eilat 34 USD. Vnitrostátní lety provozují společnosti Arkia a El-Al.

Městská doprava:

Autobusy: Ve většině měst zprostředkovává městskou autobusovou dopravu společnost Dan. Lístky se kupují přímo u řidiče před započetím jízdy a přímo u řidiče si můžete zakoupit i desetijízdové, celodenní a měsíční jízdenky. Web společnosti najdete zde.

doprava v jeruzaleme tramvajTramvaj: V Jeruzalémě je zprovozněná od roku 2011, má téměř 14 km a dalších 9 km se plánuje či staví. Jízdné na 90 min. stojí 6,90 NIS a je možné využít i jízdenku z autobusu. Web společnosti naleznete zde.

Individuální doprava:

Taxi: je v Izraeli rozšířené, spolehlivé a relativně levné. Za 10 Km zaplatíte přibližně 50 NIS (280 Kč) – nástupní sazba je 10-12 NIS, 1km jízdy 3,81 NIS. V každém případě vyžadujte zapnutí taxametru!

 

Stopem: cestovat stopem po Izraeli není jen levné, v případě cestování po jihu země (Negev) je to také snadné a určitě nebudete čekat na stop dlouho. V hustě zabydleném severu je takové cestování obtížnější, ale v žádném případě ne nemožné.

 

Vlastní doprava: Do Izraele nejezdí trajekty, kde by bylo možno vzít s sebou vlastní automobil, jedinnou možností je turistům tedy půjčovna automobilů.

Hodí se vědět:

Vstup do země: Pro občany ČR bezvízový styk do 3 měsíců pobytu, pouze je nutné mít při vstupu pas s platností alespoň 6 měsíců

Povinné očkování: pro lety z EU žádné.

Měna: Nový izraelský šekel 1 NIS = 5,70 Kč

Ceny: Izrael je relativně drahá země (přibližně jako Rakousko), základní potraviny (např. chléb) stojí v průměru 3x více než v ČR, velmi drahé je na naše poměry též pivo (v restauraci není výjimkou 200 Kč/0,5l). Na druhou stranu je tam relativně levné ovoce a zelenina (1 Kg jahod cca. 30- 50 Kč, rajčata 10Kč/kg). V Izraeli existuje několik základních potravin, které nevynikají chutí, ale ceny jsou státem garantované a tím ve všech obchodech stejné (Chleb 7 NIS). Na tržnicích provozovaných arabským obyvatelstvem je třeba smlouvat, ceny které vám napoprvé řeknou jsou 3x – 10x nadsazené!

Úřední jazyky: Hebrejština a arabština

Další jazyky: Angličtina obvykle na velmi vysoké úrovni, často se setkáte s ruštinou. Vzhledem k množství imigrantů ze všech koutů světa je možné a i pravděpodobné, že vám někdo bude rozumět i česky.

Dekórum: V městech moderní doby jako jsou Eilat či Tel-Aviv se můžete bez obav promenovat jako v Evropě. V ostatních částech Izraele a především ve všech náboženských oblastech a objektech byste měli v každém případě mít zahalená ramena a kolena. Ideálně pak chodit v uzavřených botách, ženy by měly mít sukni ke kotníkům (která může být narychlo nahrazena šátkem kolem pasu).

Hlavní turistické pasti: Předražené věci na arabských tržištích (je třeba smlouvat!). Taxi, kdy si nenecháte zapnout taxametr.

Hint: Ve městech je mnoho oficiálních wi-fi zdarma. Není také těžké se připojit k někomu, často u nějakého domu naleznete 3 nezabezpečené wi-fi sítě. Pokud nenaleznete, stačí obvykle popojít o dům dál. To je vhodné zejména v případech, kdy chcete zjistit, kdy vám jede spoj.

Kriminalita a bezpečnost: Izrael je z hlediska kriminality velmi bezpečná země, pravděpodobnost, že se s kriminalitou jakéhokoli charakteru setkáte je velmi malá. V minulých letech byl však Izrael a jeho obyvatelé terčem teroristických útoků nejčastěji na tržištích, v restauracích a diskotékách a prostředcích hromadné dopravy. Poslední takový útok se odehrál 4. 2. 2008 a díky bezpečnostním opatřením které Izrael provedl jsou takovéto útoky doufejme již navždy minulostí.

Fotografování: Jako všude jinde (a v Izraeli ještě trochu více) nefotografujte žádné vojenské, policejní, vězeňské a další podobné objekty. Nefotografujte ani továrny, bezpečnostní kontrolní stanoviště a policisty. Vojáky můžete brát co se fotografování týče jako jakékoli jiné civilisty, navažte s nimi oční kontakt a zjistíte zda je fotit můžete či ne, buď poznáte že ne, mnohem pravděpodobnji vám ale spíše zapózují.
Uvnitř letište není problém když fotíte své blízké, nefoťte však nic jiného. Prostě tak, že by mohl vznikonout dojem, že nejste na dovolený.
V Eilatu můžete fotit letadla ze “spotting pointu” na jižní hraně přistávací dráhy (budete je mít asi 30 metrů nad hlavou). Nefoťte však od plotu a už vůbec ne severně od vchodu do letiště.

Na Šabat také v žádném případě nefoťte ortodoxní Židy, a ani nevytahujte fotoaparát v pobožných oblastech jako je v podstatě celý Jeruzalém (ale především čtvrť Mea shearim), město Safed a Bnei-Brak.

Izraelci mají důkladný přehled o vlastní zemi a pokud se jim nebude líbit co kde fotíte, bude u vás do pár minut někdo, kdo vás podrobí krátkému rozhovoru s tématy kdo jste, proč tam jste a proč fotíte co fotíte a někdy si prohlédnou fotografie na displayi fotoaparátu. Odpovídejte klidně a pravdivě a do dvou minut vám popřejí hezký pobyt často s dodatkem – a tuto budovu (oblast apod.) už nefoťte.

Cestopisy: Čtyřdenní pánská jízda ; Izrael ve dvou na dva dny.

Autor: Ruben Lang

V pěti letech jsem se při letu z Prahy do Bukurešti zamiloval do létání a cestování. Od té doby jsem se neodmiloval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *