Jedním z důležitých faktorů našich zážitků na cestách je počasí. V tomto článku si představíme zdroje, kde hledat informace o počasí a dalších důležitých faktorech, které nám příroda chystá.
1) Klasická předpověď počasí.
Zřejmě nejlepším zdrojem předpovědi počasí je norský server YR.no, kde najdete ty nejdůležitější (a co vím tak také – a to je důvod, proč jsou v tomto přehledu – ty nejpřesnější) meteorologické informace, které potřebujete vědět. Teplota, oblačnost, srážky a směr a síla větru. Aktuální podmínky, krátkodobá předpověď, dlouhodobá předpověď – doporučuju.
Akce, která by vás mohla zajímat
Vzhledem k podrobnosti míst se dobře hodí také pro plánování jednodenních výletů. Pokud máte na programu více lokalit, pak se podívejte na obě a své plány uzpůsobte podle předpovědi. Tuto strategii jsme používali při pobytu v USA téměř denně a díky ní jsme si některá místa užili mnohem lépe.
Podrobné předpovědi pro ČR najdete na portále Českého hydrometeorologického portálu.
tip: pokud potřebujete předpověd dalších povětrnostních vlivů, jako jsou směr a síla větru, vývoj oblačnosti a pod., pak velmi přesné a podrobné informace mají ůzné meteorologické služby pro piloty. Služeb s různým zpracováním je mnoho, použijte vyhledávání s dotazem např.: predpoved pocasi pro sportovni letani (pro jiné země pak použijte google translator).
2) Teplota moří
pokud plánujete relaxační pobyt u moře, určitě vám přijde vhod stránka SeaTemperature, kde si snadno najdete lokalitu, kterou hledáte. Najdete tam nejen aktuální teploty, ale také průměrné teploty v lokalitě a tendence.
3) Příliv a odliv
Když už jsme u teploty moří, nejde se nezmínit o serveru Tide Forecast monitorujícím příliv a odliv. Vždy je dobré vědět, když jdete např. na delší dobu do moře a necháváte si věci poblíž břehu, jestli vám je náhodou po dobu kdy se budete koupat nesebere voda.
Dále se např. může hodit fotografům, protože fotografie pobřeží při přílivu jsou prostě hezčí, než při odlivu.
4) Východ a západ slunce.
Časy východu a západu slunce na serveru Time and date se vám bude hodit vždy, když budete plánovat pěší tůru a budete se chtít/potřebovat vrátit do západu slunce. Pro takovéto výlety je také důležité si uvědomit, že čím více jste směrem k rovníku, tím rychleji slunce zapadá a začíná úplná tma.
Časy západu a východu slunce se budou také hodit všem fotografům, či např. sportovním pilotům bez doložky NIGHT.
5) Polární záře
Krásný meteorologický úkaz odehrávající se obvykle ve výškách asi 100 km nad našimi hlavami se jmenuje Aurora Borealis, či česky Polární záře. Obvykle se vyskytuje v polárních oblastech, nicméně v zimních měsících je často k vidění i šířkách kolem 60° severní šířky, tedy přibližně na úrovni Osla či Stockholmu. Pokud by tento úkaz byl vaším cílem, určitě navštivte stránky Aurora-service, případně Space Weather pro aktuální krátkodobou předpověď.
6) Mapa světelného znečištění
Pokud si chcete odpočinout od ruchu civilizace a užít si svět tak, jak vypadal před rozšířením elektrického osvětlení, můžete vybírat své další destinace na mapě Dark site finder. Tato mapa přijde vhod nejen pro relaxační pobyty, ale též fotografům se zájmem o astrofotografii.
7) Mapa hvězdné oblohy
Pokud budete na některém z těch méně světelně znečištěných míst, pak se vám jistě bude hodit mapa hvězdné oblohy. Desktopová aplikace Stellarium je dostupná pro všechny operační systémy.