Po dvou letech, který mě dostaly do kolen a téměř do penálu jsem si potřeboval vyvětrat hlavu, nabrat nový síly a především po 7 mesících bez sluníčka nachytat trochu toho vitamínu D. A i když vy třeba za sebou máte fajnej rok, trochu toho sluníčka, kusu Indického Oceánu a sympatický stáleseusmívající lidi či třeba čerstvě vymačkaný džus z granátových jablek by vám mohlo přijít v hod. Tím spíš, že dostupnost je snadná a cenově může bez problému konkurovat výletu na Kokořín. Tedy..voilá
Před pár lety jsem se směrem přes jižní část Izraele dostal rychle a levně do jordánské Petry. Teď jsem ale od výletu nečekal nic, než sluníčko a relax. A obého se mi dostalo měrou vrchovatou.
Tenhle report nebude ani tak o mě (to si můžete počíst ve spoustě jiných článků ze světa v sekci cestopisy), ale spíš ho udělám jako návod pro vás, jak si udělat výlet pod palmy (a třeba k Mrtvému moři) doslova za pár korun. I třeba jen na prodloužený víkend víkend.
Akce, která by vás mohla zajímat
Letecky do Eilatu
Takže do Eilatu se dostanete snadno letecky přímou linkou se společností Ryanair a to z Prahy (Po a Pá), Bratislavy (Čt a Ne) a Budapešti (St a So). S měsíčním předstihem se můžete dostat za zpáteční let na cenu pod 1000 Korun a za 4 hodiny jste pod palmama! Pokud si chcete s vyhledáváním trochu pohrát, pak pokračujte na článek Jak na levné letenky.
Pokud poletíte ještě tento rok v zimním letovém řádu, přistanete na pouštním letišti Ovda (VDA). Odtamtud jezdí bus (vybavený USB zásuvkama a Wi-Fi) a za 22,50 NIS (130 Kč) – (lze platit kartou) vás odveze do Eilatu. Odpříště pak doletíte na fungl nové Ramonovo mezinárodní letiště (ETM), které má tu výhodu, že je jen 20 kilometrů od Eilatu.
Ubytování v Eilatu
V Eilatu si najděte podle svých potřeb (jestli potřebujete trochu poradit, pak pokračujte na tento článek jak na to NEJ ubytování na cetách). Já jsem měl last minute cenu 225 NIS (1300 Kč) za vlastní pokoj na dvě noci. A užívejte sluníčka jak je libo. (Pro nízkorozpočtové cetovatele je v Eilatu nejlevnější asi Corrine hostel za cenu 350 CZK/postel/noc.).
V Eilatu si můžete dát koupačku v Rudém moři teď v lednu je teplota vzduchu cca 20°C a teplota vody cca 22°C. Včera jsem mluvil s kámošem a ten nad tím trochu ohrnoval nos. Ale lidi tyvole, je leden a za trojku si tam můžete dojet na víkend!
Co v Eilatu
Pravdou je, že Eilat je nudné letovisko a moc vyžití nenabízí. Rozhodně doporučuju ochutnat šťávu z granátových jablek (15 NIS), a tamní gyros (jmenuje se shawarma) – 33 NIS či falafel – 19 NIS. Garantuju vám, že až přijedete zpátky, už tady ty naše blafy jíst nebudete chtít.
Samozřejmostí je koupačka v Rudém moři. Na pláži si můžete koupit (OK, pronajmout) buď lehátko za asi 15 NIS/den, nebo si najděte plácek na písku (ideálně někde vzadějc na promenádě). Populární jsou výlety na lodích se skleněným dnem, ale mě (ani nikomu koho znám) to dech nevyrazilo.
Eilatská ptačí rezervace – Na severovýchodním konci Eilatu (doslova kousek od hraničního přechodu do Jordánska) je několik jezírek, které využívají miliony ptáků ročně při jejich migraci. Vlastně je to fakticky jedno z nejdůležitějších míst pro ptačí migraci. Jsou tam pozorovatelny a s dalekohledem a foťákem s delší ohniskovou vzdáleností (kterej jsem neměl) se tam vyblbnete).
Podvodní observatoř – skvělý místo pokud si chcete zašnorchlovat a obdivovat krásy barevného tropického moře. Ti z vás, co si chcete vychutnat pohled na podvodní svět a nemáte rádi vodu můžete sejít pár schodů pod úroveň hladiny právě do podvnodní observatoře a koukat na rozmanitý svět okolo přes sklo. Skvělý místo!
Výlet k mrtvému moři
Kdybych psal jeden ze svých klasických tripreportů, tak tady bych se rozepsal o srandě v Ein Gedi a o tom, jak se svět mění a nic není, jak bejvávalo. Ein Gedi jsem měl ještě před lety zafixovaný jako skvělý místo na koupačku. Jenže kvůli ustupujícímu (postupně vysychajícímu) Mrtvýmu moři se břehy v okolí propadají a kdysi populární pláž je..teda vlastně není. Takže na koupačku do Ein Gedi NE!
Kam ale naopak můžete jet a je to ještě blíž je hotelový resort Ein Bokek. Snadno se tam i zpět dostanete z autobusového nádraží busem číslo 444 (jízdní řád buď na stránkách Egged, nebo se zeptejte přímo na nádraží chlápka co prodává lístky). Lístek vyjde jedním směrem na nějakých 40 NIS a půldenní koupačka vám bude myslím stačit. Přímo v Ein Bokek staví autobus minimálně na 5 místech, tak prostě někde vystupte. Hodně pláží je hotelových, ale není nikdo, kdo by to nějak kontroloval, či řešil. Co vás bude zajímat je sprcha, protože po koupání v Mrtvém Moři se opravdu budete chtít a potřebovat osprchovat. Jo a nejezděte v pátek, pak se těžko dostanete zpět:)
p.s. pokud přejedete, dojedete do Jeruzaléma, což taky není tak špatný:)
Co k výletu do Izraelského Eilatu potřebujete?
Pas s platností min 6 měsíců a to je vše!
Takže au revoir a pošlete pohled!
Tu je v případě zájmu pár mých blogovějších reportů o Izraeli:
Přes Izrael do jordánské Petry
Čtyřdenní pánská – tak trochu macho jízda
Tel-Aviv a Jeruzalém na otočku aneb dvoudenní izraelská rychloexkurze
Díky moc za článek. Můžeš prozradit, v jakém hotelu jsi přespával? Díky 🙂
Zdravíčko,
první den (tam odkud je ta fotka s výhledem na jordánský hory) jsem byl Ahla Plus. Skvělá teráska a ne tak drahej. Nadruhý den měli plno a tak mě přeliftovali do jejich druhý vily – Ahla diving center. Tam je to dražší, bez terásky a nevyhřívanej bazén se v zimě moc neužije. Takže za mě rozhodně první volba, navíc je to blíž do města i k moři.
Po trochu nezdařeném výletu k mrtvému moři jsem pak bydlel v Palma diving resort. Rozhodně nejlepší poměr cena/výkon (soukromej pokoj za 110 NIS (660CZK)/noc), je kousek od Ahla plus. Fajn teráska, ale pořád tam bylo něco slyšet – pračka (i v noci, dveře sousedních pokojů a tak). Každopádně to tam byl takovej sympa punk přístupem.
No a z minulých cest Corrine hostel, což je nízkorozpočtová klasika. Taky jsem tam potkal pár fajn lidí, skvěle jsme zapařili a s jedním z nich nakonec ještě tripoval po negevský poušti (což je v jiným článku).
A Arava hostel. OK, dá se, levný, ale corrine je levnější a obě Ahly i Palma jsou za stejnou cenu lepší volba.